Sveikatos etikos, teisės ir istorijos centras

Mokslo etika

Atlikdami tyrimus doktorantai dažnai susiduria su mokslo etikos problemomis. Kai kurios iš jų būna itin aiškiai atpažįstamos, bet kai kada tyrėjai nukrypsta nuo gerosios akademinės praktikos (GAP) ir atsiduria vadinamojoje pilkojoje zonoje, esančioje tarp GAP ir akademinio pažeidimo. Sveikatos etikos, teisės ir etikos siūlomo “Mokslo etikos” kurso metu siekiama atpažinti ir kritiškai vertinti etines problemas, kylančias atliekant savo tyrimus.

"Mokslo etikos" kursas yra sudarytas iš 3 dalių: “Atsakingas tyrimų vykdymas: vadovavimas, mentoriavimas ir bendradarbiavimas”, “Duomenys tyrimuose” ir “Sąžiningumas akademinio publikavimo srityje”. Kurso apimtis – 2 ECTS kreditai, kurso trukmė – 6 savaitės, kiekvienai daliai numatant po 2 savaites. Kursas yra paremtas atvejų ir skaitinių analize, individualiomis refleksijomis, kolegų užduočių recenzija, diskusijomis ir (ar) bendromis užduotimis su kitais kurso kolegomis bei kursą koordinuojančiais dėstytojais nuotolinių susitikimų metu.

Pirmoje kurso dalyje “Atsakingas tyrimų vykdymas: vadovavimas, mentoriavimas ir bendradarbiavimas” aptariami etiniai klausimai, iškylantys bendradarbiaujant su disertacijos vadovu, kolegomis ar su asmenimis, neįtrauktais į tyrimo komandą. Kokie Jūsų lūkesčiai disertacijos vadovui ir kaip Jūs patys elgiatės su jaunesniais tyrėjais? Kokios mokslo etikos vertybės yra svarbios Jūsų projekte ir ar jas aptarėte su savo vadovu? Kaip spręsti interesų konfliktus? Šioje dalyje taip pat aiškinamasi skirtumas tarp tyrimų etikos (research ethics) ir mokslo etikos (research integrity).  

Antroje kurso dalyje “Duomenys tyrimuose” aptariami duomenų tipai, asmens duomenų tvarkymas atliekant mokslinius tyrimus, etinės problemos, kylančios analizuojant surinktus duomenis. Su duomenų valdymu susijusios ir kitos svarbios temos – atvirojo mokslo iniciatyva, tyrimų atkartojamumas, intelektinė nuosavybė.

Trečioje kurso dalyje “Sąžiningumas akademinio publikavimo srityje” dėmesys telkiamas tokiems skirtingiems autorystės tipams, kaip dovanotoji ir šešėlinė autorystė, taip pat kriterijams, kuriais turėtų būti remiamasi asmenį įtraukiant į publikacijos autorių. Be to, bus analizuojamos problemos, kylančios publikavimo srityje: straipsnių atšaukimas, grobuoniškų (predatory) žurnalų problema. Šioje dalyje taip pat siūlysime parašyti savo būsimų publikacijų spausdinimo planą, kurį recenzuos Jūsų kolega, vėliau rašysite laišką savo “recenzentui”.